Padlo rozhodnutie - budeme mať psa. Čo s tým teraz?
Keď vám je jasné, že pes v žiadnom prípade NIE JE hračka pre deti a dieťa, ktoré sa dokáže dokonale a zodpovedne starať o psíka NEEXISTUJE a vždy to bude vaša zodpovednosť, že darovať seniorovi energické pojašené šteniatko je RIZIKO, že malé plemená majú ešte menšie a krehučké šteniatka, takže ak dieťa v zápale hry skočí na šteniatko, alebo menej mobilnému seniorovi vbehne šteniatko pod nohy, môže to mať FATÁLNE následky...keď už ste si uvedomili, že si idete priviesť domov kámoša/kámošku na 10 a viac rokov, zmierili ste sa s tým, že vám to zmení návyky, že vás to určitým spôsobom bude obmedzovať, je na čase začať premýšľať konkrétne.
V prvom rade sa treba zamyslieť, či máte dostatok miesta, času a (áno, určite aj) finančných prostriedkov.
Na prvý pohľad to vyzerá, že najväčšou položkou, pri zaobstaraní si psíka, je jeho kúpa. NIE JE TO TAK!!! A nehovoríme o čase na najbližší týždeň, či dva. Dostatok času v najbližších 10 a viac rokoch. Život prináša mnoho neočakávaných situácií, ale treba si premyslieť, či aj pri všetkých PREDPOKLADANÝCH zmenách v živote ste pripravený absolvovať ich aj so psíkom. Niekedy sa to, samozrejme, nedá a existujú objektívne príčiny. Ale sťahovanie sa do iného mesta, bytu či domu, nová práca, manželstvo, rozvod, príchod nového dieťaťa do rodiny a podobné situácie NIE SU dôvodom na to, aby ste svojho psieho parťáka v budúcnosti proste len tak opustili, dali ho do útulku, či čokoľvek horšie. Psí parťák sa na vás citovo naviaže omnoho viac, než vy naňho, vy máte rodinu, kamarátov, kolegov...on má len vás.
Ak vám niekto povie, že pes potrebuje miesto na oddych, misku krmiva denne a misku s čistou vodou a hotovo, NIE JE TO TAK!
Buď je to niekto, kto so starostlivosťou o psíka nemá dostatočnú (alebo možno žiadnu) skúsenosť, nezodpovedný majiteľ psíka (čo je horšie) alebo chovateľ, ktorý sa snaží za každú cenu predať šťeňa. Žiadny z týchto "radcov" nie je správny. A je úplne jedno o aké PLEMENO psíka ide, ani náklady na veterinu nie su automaticky nižšie, keď ide o KRÍŽENCA, lebo "tí sú zdravší". Mimochodom, viete, že toto VÔBEC neplatí pri krížencoch dvoch konkrétnych rás? Genetická odolnosť vzniká až pri niekoľkonásobnom krížení, takže váš psík musí mať dlhú líniu "čistokrvných orieškov" ako predkov na to, aby sa dalo povedať, že genetické predispozície na ochorenia sú preč. Dokonca kríženci dvoch konkrétnych plemien môžu byť NAOPAK predisponovaní na ochorenia oboch týchto plemien!
Prvé rozhodnutie by malo byť, či idete do kúpy čistokrvného šteniatka, alebo dáte šancu (často aj čistokrvnému) psíkovi z útulku.
Rozdiel medzi nimi nie je len v pôvode, ale aj v minulosti. Pokiaľ si neadoptujete maličké šteniatko, beriete si psíka aj s jeho minulosťou, ktorá môže ovplyvniť jeho prvé týždne a mesiace vo vašej "svorke", možno si do budúcna ponesie nejakú pečiatku, ktorú sa nepodarí odstrániť. Ale či už to bude nepopísané šteniatko, alebo adoptovaný psík z útulku, bude to rovnako milujúci, vďačný a oddaný parťák na celý život. Jeho život.
Ak sa rozhodnete pre čistokrvné šteniatko, overte si, odkiaľ si ho beriete. PROSÍME, nepodporujte množiarne len preto, že vy na chvíľu ušetríte a šteniatko je lacnejšie a "rovnako dobré". Vo finále možno u veterinára necháte dva krát toľko peňazí, len aby vám dal psíka do poriadku. O množiarňach kontra chovné stanice sa už popísalo veľa, nájdete obrovské množstvo informácií o tom, ako si nájsť správnu chovnú stanicu a vybrať správneho chovateľa. Ak si psíka adoptujete, pravdivo priznajte, čo mu môžete poskytnúť a aké zázemie mu viete vytvoriť a pýtajte sa na všetky známe aspekty týkajúce sa jeho povahy a minulosti (aj keď ide len o šteniatko). Snažte sa dozvedieť viac o jeho stave (fyzickom aj psychickom), ako vychádza s ľuďmi, ostatnými psami a inými zvieratami, s deťmi, aby ste neurobili psíka ešte nešťastnejším, keď zistíte, že vám niečo nevyhovuje a budete ho chcieť vrátiť do útulku. Bohužiaľ, takých je tam veľa...
Keď už je toto jasné, tak ešte konkrétnejšie.
Treba si premyslieť, koľko miesta máme a môžeme poskytnúť psíkovi a podľa toho si vybrať VEĽKOSŤ psíka. Nie vždy je malé plemeno správna voľba k deťom a nie vždy veľké plemená potrebujú veľa priestoru. Ale všeobecne to platí. Do budúcna toho miesta budete mať možno ešte menej (možno viac, ale ťažko povedať), takže brať rotweilera či nemeckú dogu do garsónky asi nie je úplne super riešenie. Rovnako ako na stráženie dvora asi nie je shih-tzu či bišonik ideálne rozhodnutie.
Zvolili sme si správne veľkosť, tak teraz skúsme pohlavie. Klišé, že pes je lepší, lebo nehára...fenka hára dva krát v roku, pes stráca rozum vždy, keď natrafí na háravú fenku...v skutočnosti je to úplne jedno, psi majú svoje pre aj proti, fenky rovnako. Vo vzťahu k človeku nezáleží na pohlaví psa, rase, pôvode, je to skrátka pes.
Takže máme veľkosť a pohlavie. Ak ste sa rozhodli pre čistokrvné plemeno, zvážte všetky možnosti, ktoré máte. Zistite si čo najviac informácií o danom plemene. Ako je náročné na pohyb a čas, či je vhodné k deťom a to aj keď zatiaľ žiadne nemáte. Jedného dňa môžu prísť. Na čo je pes určený (lovecký, služobný, spoločenský...), to vám naznačí v budúcnosti, ako s ním správne zaobchádzať, aby bol naozaj šťastný a vy tiež. Na aké zdravotné problémy je plemeno predisponované. To vám priblíži aká by mohla byť finančná náročnosť pri veterinárnej starostlivosti. Lepšie ako prvá web stránka, ktorú nájdete na googli sú informácie od ľudí, ktorí toto plemeno už majú. Pridajte sa do skupiny na internete a poproste ich o informácie. Zavolajte veterinárovi a opýtajte sa na predispozície daného plemena. Nevyberajte si psa len podľa toho, že sa vám páči na pohľad, môžete urobiť najhoršie rozhodnutie vo svojom živote. To je mimoriadne dôležité pre "prvomajiteľov" psov, ale aj pre tých, ktorí predtým psíka mali a bol "bezproblémový". Ani dvaja príslušníci rovnakého plemena nemusia byť rovnakí. Psov necharakterizuje iba príslušnosť k nejakému plemenu, sú omnoho dôležitejšie faktory, ktoré určia jeho budúci vývoj k dospelému psovi. Ale o tom si napíšeme v inom článku.
U psíkov z útulku platí to, čo sme si napísali hore. Zistite si všetko, čo sa o psíkovi zistiť dá. Je to zložitejšie, pretože jeho minulosť nie je nikdy úplne jasná, ale môžete sa dozvedieť, že pochádza zo zlých podmienok, bol týraný, bol na reťazi, je ustráchaný, je submisívne agresívny, nevychádza s inými psami, je úzkostný a pod. Všetko sa dá riešiť, len s tým treba počítať.
Tak ak už viete všetky tieto informácie, keď už máte vybraný útulok alebo chovnú stanicu a dokonca už aj toho svojho psíka, ešte sa raz zamyslite.
Spočítajte si, aké budú vaše náklady. Nie tie prvotné, tie sú jednorazové. Poplatok za psíka - kúpa od chovateľa alebo adopčný poplatok. Následne veterinár. Áno, návšteva veterinára čo najskôr. Vakcíny, prehliadky, čip...všetko ako má byť. Následne kompletná výbava pre psíka. Pelech, misky, prvé krmivo, hračky (niekoľko druhov), obojok (postroj), vôdzka, tréningové plienky (ak je to šteniatko), tréningové pochúťky (ak je to šteniatko, opatrne s tým) a to je len začiatok. (ABY STE NEVYHADZOVALI PENIAZE DO KOŠA, VŽDY SA PORAĎTE S ODBORNÍKMI VO SVOJOM OBCHODE, ČO JE PRE VÁŠHO PSÍKA VHODNÉ, NEVYHNUTNÉ A ČO UŽ NAOZAJ NEPOTREBUJE A AK TO CHCETE, JE TO LEN BONUS)
A teraz ideme rásť. Šteniatko sa kŕmi 4-5 krát za deň až do jeho pol roka. Treba to pravidelné kŕmenie zabezpečiť, aby ste predišli zbytočným gastro problémom u malých šteniatok. Neexperimentujte s kŕmením a nestavajte veci na hranu, nie je nutné okamžite nasadiť všetko hypoalergénne. Kŕmte kvalitným krmivom, či už suchým, alebo bez strachu aj BARFujte, problém riešte, ak sa nejaký vyskytne. Všetko s rozumom...Krmivo vám načrie do peňaženky podľa veľkosti psa, ale aj podľa jeho zdravotného stavu. Ak sa u vášho psíka vyskytnú alergie alebo ochorenia, ktoré si budú vyžadovať špeciálnu diétu, môže to byť omnoho vyššia suma.
Venčenie šteniatok, aby ste ho naučili správnym hygienickým návykom, je potrebné po každom kŕmení, hre, spánku...veľa krát za deň. Čím viac mu dáte možností, čím viac ho za to pochválite, tým rýchlejšie sa naučí to, čo od neho chcete. Ale aj keď bude psík rásť, venčenie je potrebné 2-3 krát denne a aspoň jedna prechádzka má byť "dlhá". Závisí od typu psa, pes s vyššou energiou bude potrebovať dlhšiu prechádzku, s nižšou energiou kratšiu. Ale v porovnaní s ostatným venčením, musí to byť dlhá prechádzka. Prechádzka so psom je jednou z najdôležitejších súčastí vytvárania vzťahu medzi psom a jeho pánom. Na venčenie budete potrebovať vrecká na výkaly, presne toľko na deň, koľko krát váš psík pôjde na veľkú...Prosíme, nešetrite na tom! Tí, ktorí šetria na vreckách na výkaly sú zodpovední za neznášanlivosť voči "sídliskovým psíčkarom", nakoľko ostatní obyvatelia pravidelne šliapu do výkalov a obviňujú z toho aj tých slušných a zodpovedných psíčkarov, ktorí poctivo po svojich psíkoch upratujú.
Nie je pravda, že psi sa vycvičia a vychovajú sami. To, že ho budete veľmi ľúbiť tiež nebude dostačujúce. A cvičiť ho trestaním za všetko, čo urobí nesprávne, je úplne kontraproduktívne. Ani sa nerodia vychovaní a vycvičení. Záleží od toho, do akej skupiny v rámci svorky psík patrí, aký je jeho stupeň energie, ale u mnohých je výchova a výcvik nad sily najmä prvomajiteľov (aj keď sa stretávame aj s prekvapenými "ostrieľanými" majiteľmi psíkov, lebo "predtým nemali takého komplikovaného psíka") a vtedy treba počítať s financiami na "cvičák", resp. my skôr odporúčame psiu školu. Tomu sa tiež budeme venovať v niektorom z ďalších článkov.
Pravidelne psovi vymieňajte hračky (nenechávajte zničené hračky psovi, hrozí, že si ublíži). Paličky nie su aportovacie hračky! Môžu spôsobiť vážne poranenie, dokonca až smrť psíka. Pozrite si príspevky od veterinárov! Loptička nie je jediná hračka, ktorú by mali mať energicky silné psy, ani automaticky všetko, čo má v mene teriér. Navyše hračky neslúžia len na zabránenie nude. Pomáhajú budovať vzťah medzi psom a majiteľom, používajú sa ako pomôcky pri výchove a výcviku a tiež sú formou odmeny pre psíka.
Ako psík rastie, je potrebné vymeniť niekoľko krát obojok a vôdzku (alebo postroj). Kým je psík malý, nie je nutné kupovať to najdrahšie, ale neznamená to, že treba ísť do najlacnejšieho tovaru a riskovať zdravie psíka. Existujú výpredajové veci, spoľahnite sa radšej na tovar, ktorý má na sebe hrdo označenie výrobcu, tí si obvykle stoja za svojim tovarom a jeho pôvodom. Keď psík dorastie, je na čase zvoliť kvalitný produkt, ktorý nebude na pol roka či rok a hlavne nespôsobí psíkovi žiadny problém.
Existuje aj čosi, ako psia hygiena. A nehovoríme len o jeho kúpaní. U dlhosrstých psov je nevyhnutné ich srsť udržiavať v dobrej kondícii. Buď sa o to postarajú v salónoch pre psov, alebo to treba pravidelne robiť doma. Pri zanedbaní môže dôjsť k rôznym kožným problémom. Taktiež je potrebná dentálna hygiena. Veľa viete urobiť doma, ale tiež je potrebné nechať chrup psov kontrolovať u veterinára a občas nechať zuby vyčistiť aj ultrazvukom. Stav chrupu u psa ovplyvňuje jeho celkový zdravotný stav a, bohužiaľ, môže spôsobiť aj jeho smrť.
Taktiež niekoľko krát za život treba zainvestovať do psieho pelechu. Každý pelech sa musí pravidelne prať (čistiť), aby v ňom nezostávali žiadne "zvyšky", ktoré by mohli vytvárať baktérie alebo plesne. Praním sa pelech opotrebováva rovnako, ako používaním. Takže jeden pelech na celý život určite nevydrží.
90% psov žijúcich v bytoch a domoch je potrebné minimálne v chladnom počasí obliekať. Obliekať neznamená kúpiť sveter či úplne nefunkčný "prehoz", ktorý zakryje psovi čiastočne chrbát, a hrudník a brucho sú obnažené. Nie je nutné nakúpiť psovi celú garderóbu a vypratať mu pol skrine. Ale každý typ psa by mal mať niekoľko kusov FUNKČNÉHO oblečenia. Viac info nájdete v našom blogu.
Ak budete chcieť ísť na dovolenku, hoci aj na pár dní, a bude to niekde, kam psíka so sebou nemôžete zobrať, s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať psí hotel. Aj keď vám rodina či kamaráti prisľúbia, že sa o vášho psíka postarajú, veľmi často sa práve vtedy stane, že sa to nedá a vy musíte využiť profesionálne služby. Neznamená to, že psíka nemáte radi. Je to v poriadku. Ale opäť sú to finančné náklady.
A ak vám ani toto nestačí, ešte sme nespomenuli náklady na veterinárne ošetrenie. Pravidelné prehliadky a vakcinácia raz do roka. To je minimum, čo vás čaká, ak psík bude úplne bez problémov. Ale takých je naozaj jeden na milión. Každého psíka v jeho živote čaká aspoň minimum náhodných ochorení a úrazov. A v takom prípade je niekedy potrebná dlhodobá liečba. Niekedy je to operácia. A niekedy sa náklady vyšplhajú až na niekoľko stovák eur. A niekedy aj viac.
A môže nastať aj situácia, kedy bude mať psík takýchto problémov za svoj život viac, či už náhodou a úrazom, alebo predispozične. A tiež sa môže stať, že psík bude mať chronické ochorenie. A vtedy je potrebné navštevovať veterinára veľmi často a náklady na jeho liečbu sa môžu vyšplhať do astronomických výšok. Nie je to pravidlo, nestáva sa to 50%-50%, ale stať sa to môže a treba s tým počítať.
No a potom je tu ešte seniorský vek. Aj psíci, ktorí celý život netrpeli ničím iným, ako občas nejakou hnačkou, či infekciou ucha za "pár eur" vás môžu na "staré kolená" finančne slušne potrápiť. Tak ako u starších ľudí, aj u psíkov sa môžu vyskytnúť rôzne ochorenia a zdravotné problémy.
My radíme, odkladajte si počas šteňacích rokov a rokov mladosti vášho psíka určitú sumu každý mesiac do "prasiatka", aby vás to raz neprekvapilo a nemuseli ste riešiť, že mu nemáte za čo pomôcť. Je to spôsob, ako sa vyhnúť bolestivému rozhodnutiu, alebo tomu, že sa budete dívať na to, ako váš kamoš trpí.
Aj kvôli takýmto veciam sa ocitá veľa psíkov - seniorov v útulkoch...
Ak ste sa dostali až sem a stále ste rozhodnutí zaobstarať si psíka, blahoželáme. Ste pripravení a my sa z toho veľmi tešíme. Pretože život so psom je VESELÝ, PLNÝ PREKVAPENÍ, DOBRODRUŽNÝ, LÁSKYPLNÝ, OBOHACUJÚCI...život so psom, je proste BÁJEČNÝ!