TEXT-TEXT
Existuje veľa ľudí, ktorí si kedysi niečo prečítali o psoch a držia sa týchto informácií. Alebo im stačí blog s množstvom farebných fotografií rozkošných šteniatok a milých psíkov a pár základných viet.
Skutočný psíčkar vie, že aj kynológia sa vyvíja, že to, čo kedysi bolo "pravdou", dnes už neplatí a že je jeho úlohou snažiť sa o zlepšenie konania, pes robí od začiatku to najlepšie, čo vie...A tak hľadá informácie, učí sa nové veci, skúša nové metódy...
Napríklad sa často dozvedáte, že objímanie psa je mu nepríjemné. To sa hovorilo pred pár desaťročiami, vyplývalo to najmä z toho, že primárnym spôsobom výcviku psa bol tzv. služobný výcvik a služobný pes sa nesocializoval rovnakým spôsobom, ako domáci "kamoš". Ale sú psy, ktoré doslova vyžadujú objímanie a prekvapivo sú to obvykle tie najväčšie, aby ste to mali jednoduché tak najťažšie a nezriedkavo najostrejšie psy. Alebo aspoň tie s takou povesťou:)
A to, že pes bude napádať zvieratá a ľudí, keď bude kŕmený surovým mäsom...mimochodom, to bola hlúposť už vtedy:)
Paradoxne nás pes vychováva často na svoj obraz. Keď vidíte psov, ktorí sú neskazení nesprávnou výchovou či výcvikom, ako sa hrajú a tolerantne chovajú k iným psom, ale aj k iným zvieratám (s výnimkou inštinktov), často nás to presvedčí, aby sme sa rovnako chovali aj my. Ak nášmu psovi nevadí mačka, fretka, ježko, sliepka, krava, ovca...čokoľvek, sme ochotní odrazu svoju lásku prenášať aj na iné zvieratá. A toto nás učí akceptovať aj majiteľov iných zvierat, prípadne ľudí, ktorí žiadne zvieratko nemajú a ani po ňom netúžia. Preto vychovávame svojich psov tak, aby neboli strachovým, či obťažujúcim faktorom pre naše "nepsíčkarské" návštevy, preto na prechádzkach dbáme na to, aby neskákali na ľudí ani nenaháňali iné zvieratá a nestrašili ich. A keď nám to nejde, platí bod 3:)
A tiež sa neustále stretávame so "súbojom" psíčkarov versus nepsíčkarov kvôli neodprataným exkrementom po celých sídliskách. Bohužiaľ sa nájdu jedinci, ktorí pristupujú ku krutým a radikálnym riešeniam (otrávené mäso a pod.), ale ani zo strany psíčkarov nie su vždy dodžiavané pravidlá. A preto je nevyhnutne nutné, aby sa majitelia psíkov starali o to, aby po svojich psíkoch upratovali a prípadne na to upozornili aj tých, ktorí tak nerobia. Robia psíčkarom zlé meno a vzniká zbytočné napätie a nenávisť u skupiny nepsíčkarov.
Definitívne je jedno, či máte veľkého alebo malého psíka. Každý má byť vychovaný a každý rovnakým spôsobom. Neplatí, že "veď je malý, ako už môže ublížiť" alebo "má veľkého psa, má ho mať na vôdzke a s košíkom". Akýkoľvek pes sa dá vychovať, akýkoľvek pes dokáže byť znášanlivý s inými psami, malými či veľkými. Psi nerozlišujú podľa veľkosti a teda nie je chybou veľkého psa, ak vyhodnotí útok malého psa ako ohrozujúci. A nie je chybou malého psa, ak nesocializovaný veľký pes neakceptuje prejav podriadenosti, či výzvu na hru. Takže neexistuje žiadna výhovorka, každý pes musí mať určené hranice a byť správne socializovaný a vychovaný. Ale to je úloha človeka.
Aj keď je pes primárnou láskou psíčkara, nikdy sa neotočí chrbtom žiadnemu zranenému, či trpiacemu zvieraťu. Snaží sa za každých okolností pomôcť, čo i len drobnosťou a nezriedka sa stáva, že sa dostávajú kvôli zvieratám aj do konfliktov s inými ľuďmi.